KEP - Biskupi przeanalizują stan katechezy w każdej diecezji
Biskupi chcą przeanalizować sytuację związaną ze stanem katechizacji w każdej diecezji. – Trzeba szybko zebrać informacje. Liczą się decyzje, a nie teoria, bo widzimy problem: młodzi wypisują się z lekcji religii – powiedział KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. 11 marca na UKSW w Warszawie odbyło się jednodniowe 388. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jednym z tematów była katecheza.
Zdaniem bp. Osiala, biskupi w kwestii katechezy dostrzegają kilka problemów, które wymagają natychmiastowego działania. – Mamy wypracowany model: lekcja religii w szkole – katecheza w parafii. Tylko, że w tym modelu, jakkolwiek w swoich filarach słusznym, coś nie funkcjonuje – powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. Zjawiskiem według biskupów niepokojącym jest wypisywanie się uczniów z lekcji religii. Zaczyna też brakować nauczycieli religii, gdyż ci, którzy zaczęli pracę na początku lat 90., tuż po wprowadzeniu religii do szkół, odchodzą właśnie na emeryturę. Nowych natomiast przybywa mniej, niż by oczekiwano. Nowe problemy przyszły wraz z nastaniem pandemii koronawirusa. W parafiach mniej jest aktywności ewangelizacyjnych i spotkań poszczególnych wspólnot, które zajmowały się katechizacją rodzin oraz dzieci i młodzieży. – W parafiach przez pandemię, ale i nawet przed pandemią, dzieci i młodzieży za dużo nie ma. Widzimy, że to nie przynosi owoców – mówi bp Osial. – Pytanie brzmi: jaka jest tego przyczyna? Jak ożywić ten stan? – dodał.
Biskupi chcą przeanalizować sytuację związaną ze stanem katechizacji w całej Polsce, dlatego każdy z nich przygotuje sprawozdanie dotyczące swojej diecezji. Zebrane wnioski mają pomóc w opracowaniu swego rodzaju „mapy drogowej" w kierunku ożywienia zainteresowania katechezą. – Liczą się decyzje, nie teoria, bo widzimy problem. Dyskusja już była na zebraniach plenarnych, a teraz chodzi o wypracowanie konkretów i podjęcie decyzji – podkreślił bp Osial. Biskupi zdają sobie sprawę z tego, że stan katechezy (zarówno w kwestii jakości nauczania, jak i frekwencji na lekcjach religii) jest różny w każdej diecezji. – Podjęte decyzje muszą mieć wymiar strategiczny, a nie tylko teoretyczny – dodał przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. „Religia w szkole jest poważnym przedmiotem, który ma swoją wartość w kontekście całego wychowania szkolnego, a w perspektywie religijnej jest formacją wiary. Musimy pracować nad jakością, bo – powiedzmy sobie prawdę – jest różnie. Tam, gdzie jest jakość a nauczyciel-katecheta ma autorytet, tam też ten katecheta pociąga do zainteresowania katechezą. Przymusem nic nie zdziałamy. To jest najważniejsze pytanie: jak tych młodych przyciągnąć?" – powiedział KAI bp Osial.
Jego zdaniem, dobry katecheta to taki, który sam jest świadkiem wiary, żyje nią na co dzień. Bardzo ważne są zatem relacje między nauczycielem a uczniami. – Jeśli nauczyciel nawiąże relacje, to może coś zdziałać. A jeśli przychodzi tylko z pozycji nauczyciela, który będzie coś narzucał i będzie tylko wymagał, to nic nie wskóra. Fundamentem katechezy jest wspólnota. Jeśli siebie lubimy, to nam się uda, a jeśli nie jesteśmy sobą zainteresowani, to zostaje tylko suchy przekaz, który w niczym nie pomoże – dodał przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
informacja za ekai.pl
Udostępnij |
:: Wydział Katechetyczny
:: Kalendarium wydarzeń
Luty 2025
3-16 lutego - Ferie zimowe
Marzec 2025
3 marca (poniedziałek) - Olimpiada Teologii Katolickiej - etap diecezjalny
8 marca (sobota) - Ogólnopolskie Sympozjum Katechetyczne on-line
11 marca (wtorek) - Wielkopostny Dzień Formacji - termin I
12 marca (środa) - Wielkopostny Dzień Formacji - termin II
14 marca (piątek) - Pielgrzymka maturzystów i uczniów na Jasną Górę
28-30 marca (piątek-niedziela) - Olimpiada Teologii Katolickiej - etap ogólnopolski
Maj 2025
17 maja (sobota) - Pielgrzymka katechetów Archidiecezji Wrocławskiej do
Sanktuarium NMP Osobowickiej na Świętym Wzgórzu - Wrocław-Osobowice
Czerwiec 2025
12 czerwca (czwartek) - Wspomnienie bł. Natalii Tułasiewicz - patronki nauczycieli w Polsce
27 czerwca (piątek) - Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach
28 czerwca - 31 sierpnia - Ferie letnie
Lipiec 2025
1-2 lipca (wtorek-środa) - 88. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę
lipiec - Obóz wakacyjny dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych korzystającej z programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Sierpień 2025
sierpień - Wrocławskie Dni Duszpasterskie
Wrzesień 2025
1 września (poniedziałek) - Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
26-28 (piątek-niedziela) - Pielgrzymka Katechetów do Rzymu - Jubileusz 2025
:: Katechezy i wykaz podręczników
Katechezy
- 2018-2019
Katecheza w 10 minut - 2019-2020
Wielka tajemnica wiary - 2020-2021
Eucharystia Tajemnica sprawowana - 2021-2022
Święci o Eucharystii
Eucharystia – źródłem i szczytem świętowania niedzieli - 2022-2023
Katecheza o Kościele
Obowiązujące w roku szkolnym 2024/2025 podręczniki - zgodne z nową Podstawą Programową katechezy z 8 czerwca 2018 r. - książki wydawnictw: